Michala Gregorová
(tisková zpráva) Česká investiční skupina Miton dále posouvá svoje aktivity v digitalizaci gastronomie. Do jeho týmu přicházejí bývalý obchodní šéf plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz a zkušený produktový manažer Jakub Rafaj. Díky čerstvé investici do POS Experts a navýšení podílů ve společnostech Harsys a Savarin navíc skupina nově ovládá již 20 % trhu s pokladními systémy.
Portfolio Mitonu s nálepkou “gastrotech” zahrnuje projekty jako Qerko, Grason, Pecos či Septim. V tomto pokladním systému, který v českých restauracích dominuje, získal Miton v roce 2021 minoritní podíl. Ten o rok později navýšil, takže v Septimu nyní drží většinu. Do portfolia pokladních systémů patří od loňského roku i Harsys a Savarin. I v nich Miton čerstvě navýšil svoje podíly, konkrétně na 70 procent. A přidal investici do menšinového podílu v POS Experts.
“Pokladní systém je digitálním srdcem každého podniku. Podíly v pokladních systémem jsou důležitou částí naší snahy o vytvoření ekosystému, který zjednodušuje provozovatelům restaurací podnikání,” vysvětluje partner Mitonu Milan Zemánek.
Tomáš Mráz jako partner Miton gastrotech
Další novinkou jsou posily, které do Miton týmu zaměřeného na gastronomii přicházejí. První z nich je bývalý dlouholetý obchodní ředitel plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz. “Málokdo zná potřeby restaurací a jejich hostů lépe než Tomáš. Ze své pozice by měl strategicky vést veškeré naše ‘gastrotech’ aktivity,” komentuje jeho příchod Milan Zemánek.
Gastrotech projekty z portfolia Mitonu již nyní obsluhují významnou část trhu. Konkrétně přes ně proteče pětina z 230 miliard, které se v gastronomii každý rok utratí. “Potenciál je přitom daleko větší, pokud budou jednotlivé projekty ještě více spolupracovat a nabídnou restauratérům kompaktní all-in-one řešení pro jejich byznys. Je mým úkolem tuto vizi uskutečnit,” říká Tomáš Mráz.
Navrhnout digitální řešení, které podnikům usnadní život, pomůže Jakub Rafaj, seniorní produktový manažer a expert na uživatelskou zkušenost. Ten do Mitonu přichází po šesti letech v České televizi.
“Celé odvětví prochází v posledních letech proměnou, primárně vlivem post-covidových změn v chování nás, hostů. Celá gastronomie má technologický dluh, který je třeba dohnat. Stejně tak cítím, že generační obměna přináší do byznysu nové potřeby. Chci, aby podnikatelé v oboru byli spokojení a mohli se věnovat tomu, co je baví a co umí. To ostatní jim pomáhaly řešit technologie. Chceme v tom být velmi aktivní a stát se těmi, kteří umí jejich technologické potřeby řešit nejlépe,” uzavírá Tomáš Mráz.
Sdílet článek
Společné večeře jsou dost dobrá příležitost si uvědomit, do kolika různých oblastí portfolio Mitonu zasahuje. Zvlášť pak při prohlížení fotek, kde jsou lidi často zachycení v tematických skupinách.
Je úplně jedno, že je mu 20 roků. I kdyby byl Maty Boháček o generaci starší, stejně by to byl informačně natřískaný rozhovor. Kdo má šanci vyhrát aktuální AI závod? Jaké trendy jsou přeceněné (AI agenti), a co je naopak AI téma, které by si zasloužilo více pozornost? Jak se Matymu studuje na Stanfordu a co mu pomohlo se tam dostat?
Taky vás zajímá, proč jsou firmy Tomáše Čupra tak úspěšné? Vylistovali jsme náš seznam Tomášových superschopností a nechali ho list okomentovat. Řeč přišla i na výrok Elona Muska, že budovat firmu je jako zírat do propasti a polykat u toho sklo. Povídali jsme si taky o tom, jak se díky AI dá desetinásobný Rohlík řídit s třetinou lidí.