Michala Gregorová
K placení nepotřebujete obsluhu a provozní si najde ověřený personál přes aplikaci.
Dlouhodobobě sledujeme, co se děje na poli gastronomických startupů. Díky tomu dnes vítáme do portfolia hned dva projekty z této oblasti - Grason a Qerko. S oběma jsme od jejich úplných začátků, celková investice činí zhruba 10 miliónů Kč.
Grason, který vzniknul v dubnu 2018, je zástupcem čím dál silnějšího trendu demokratizace trhu práce. Služba, o které jsme mohli slyšet třeba díky vítězství ve Women Startup Competition, napřímo propojuje podniky s prověřeným personálem.
Hlavní výhodou je kromě přístupu k databázi ověřených profíků možnost flexibilně poptat jejich služby. Číšníkům a servírkám Grason nabízí snadný přivýdělek a svobodu stanovit si za svoji práci férovou cenu. Služba se tak dá připodobnit k Liftagu, které díky transparentním pravidlům zlepšilo celé odvětví taxi služeb.
Na vývoji Grasonu participujeme od úplného začátku, a protože zakladatelé v čele s Jarmilou Kowolowskou (na úvodní fotce s Milanem Zemánkem) odvádějí fantastickou práci, dohodli jsme se na vstupu do projektu. Grason nyní využívá přes 150 restaurací a cateringů (např. Ambiente Pizza Nuova a Kuchyň, Sia, Bruxx, Potrefené Husy nebo Vnitroblock). Od května 2018 zprostředkovala služba přes 6000 směn a pracovníci vydělali 6,5 milionů korun.
Na úplném startu je projekt Qerko, za kterým stojí tým v čele se zkušeným produktovým manažerem Lukášem Kovačem (ex-Seznam.cz a Avast). Cílem Qerka je zcela změnit nepohodlné placení v restauracích, kdy host buď musí čekat na obsluhu nebo při rozdělování účtu chodit na bar k pokladně.
Stačí si přitom stáhnout aplikaci Qerko a pak jen načíst QR kód na svém stole. Obratem se ukáže účet a host si vybere ty položky, které chce ze společné útraty zaplatit. Samozřejmě opět jednoduše, kartou uloženou v aplikaci. Obsluha o platbě okamžitě ví. Protože jsou zákazníci díky snadnému placení spokojenější, nechávají přes aplikaci o 40 % vyšší spropitné, než je standardní.
V Praze můžete pohodlnou platbu vyzkoušet například v La Casa Blů, Cafefin či Yolo Karlín, v Plzni se zastavte v Pijezpi, v Jablonci pak v pivovaru Volt. “Pokud si hosté a restauratéři Qerko oblíbí, přibude například chytrý věrnostní program bez nutnosti věrnostních kartiček,” dodává Lukáš Kovač.
Zakladatelé Qerko: (zleva) Roman Kantor, Miloslav Mrvík, Lukáš Kovač, Jan Dorazil, Markéta Smutná
Sdílet článek
Jak se Miton tématicky rozrůstá, jsou tahle pravidelná shrnutí čím dál pestřejší. Dneska tu máme něco z krypta, hodně z AI, nové epizody podcastu, novinky v gastrotechu i re-commerce. Co si dáte vy?
Je to přesně rok, co do našeho krypto fondu MitonC přišel Filip Široký. Od té doby se stala velká spousta věcí. Z Filipa je od letoška generální partner a v mezičase stihl s MitonC investovat hned do šesti projektů.
(tisková zpráva) DeepScout je projekt zkušeného foundera Jana Mittnera a Mitonu, který do “SimilarWebu pro e-commerce” investoval ještě před spuštěním. E-shopy díky němu mohou získat data z trhu a od konkurence na jedno kliknutí, díky AI za zlomek nákladů, než bylo dosud možné. Příležitost nabídnout konkrétní byznysová doporučení nad velkými daty platforma DeepScout vidí i v dalších oblastech.